Tiszabura Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2014. (II.3.) önkormányzati rendelete
a közterület használatáról
2014-02-06-tól
Szerkesztés...
Tiszabura Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2014.(II.03.) önkormányzati rendelete
a közterület-használatáról.
Tiszabura Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. Törvény 62. § (6) bekezdés 2. pontjában, valamint a Mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Mgtv.) 37.§ (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. Törvény 54. § (1) bekezdésében valamint az Mgtv. 34.§ (5) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a közterület-használatáról az alábbi rendeletet alkotja:
1. Általános rendelkezések
1. § (1) A közterületet rendeltetésének megfelelő célra – a jogszabályok keretei között – bárki szabadon használhatja.
(2) A közterület rendeltetésszerű használata mások hasonló célú jogait nem csorbíthatja.
(3) Rendeltetésétől eltérő célú a közterület használata, ha a használat a közterület vagy annak meghatározott része mások általi rendeltetésszerű igénybevételét az e rendeletben megfogalmazott módon akadályozza.
(4) A közterület rendelteléstől eltérő használatához (továbbiakban: közterület használat) közterület – használati engedély, továbbá közterület használati díj fizetése szükséges a jogszabályokban meghatározott kivételekkel.
(5) A rendelet célja, hogy meghatározza a közterület használatának rendjét, illetőleg megakadályozza és szankcionálja az engedély nélküli, valamint az engedélytől eltérő közterület használatot.
2. A rendelet hatálya
2. § (1) A rendelet személyi hatálya minden természetes és jogi személyre, jogi személyiség nélküli szervezetre vonatkozik, akik állandó vagy ideiglenes jelleggel Tiszabura község közigazgatási területén tartózkodnak és tevékenykednek.
(2) A rendelet területi hatálya Tiszabura község közigazgatási területén belül az önkormányzat tulajdonában, kezelésében levő, az ingatlan-nyilvántartásban közterületként (pl. közút, járda, tér) nyilvántartott belterületi földrészletekre, továbbá a belterületi földrészletek a tulajdonos által közhasználatra átadott részére (továbbiakban együtt: közterület) terjed ki.
(3) A rendelet hatálya nem terjed ki a közutak igazgatásáról szóló módosított 19/1994. (V.31.) KHVM rendelet 1. számú melléklet I. fejezetében felsorolt országos közutak nem közlekedési célú közúthasználatra.
3. Értelmező rendelkezések
3. § A rendelet alkalmazása szempontjából:
a) Alkalmi és mozgó árusítás: az idényjellegű árusításhoz hasonló feltételek mellett, de annál lényegesen rövidebb időtartamra, szezononként legfeljebb egy alkalommal - 30 napot meg nem haladó - mobil vagy hordozható berendezésből történő közterületi árusítási lehetőség.
b) Alkalmi vásár: néhány napos (legfeljebb 15 nap), általában rendezvénnyel összekötött árusítás.
c) Árusító és egyéb fülke (pavilon): bármikor könnyen szétszerelhető szerkezetekből készült, illetve könnyen eltávolítható, szabadon álló vagy telepített, környezetébe illeszkedő földszintes építmény.
d) Építmény (az épület és a műtárgy gyűjtőfogalma): a rendeltetésére, szerkezeti megoldására, anyagára, készültségi fokára és kiterjedésére tekintet nélkül minden olyan helyhez kötött műszaki megoldás, amely a talaj, a víz, vagy az azok feletti légtér természetes állapotának tartós megváltoztatásával, beépítésével jön létre.
e) Közérdekű cél: honvédelem; nemzetközi szerződés alapján megvalósuló területcsere; terület- és településrendezés; kötelező állami, illetve kötelező önkormányzati feladathoz kapcsoló oktatási, egészségügyi, szociális, valamint kommunális hulladékkezelő létesítmény elhelyezése; közlekedési infrastruktúra fejlesztése; energiatermelés; energiaellátás; bányászat; elektronikus hírközlési szolgáltatás; kulturális örökségvédelem; természetvédelem; vízgazdálkodás; fenntartható erdőgazdálkodás, valamint véderdő telepítése, védőfásítás és közérdekű erdőtelepítés.
g) Köztárgy: közterületen, vagy közhasználat céljára átadott területen álló művészeti-, kegyeleti szobor, emlékmű, dísz- és szökőkút, közvilágítási, közlekedésirányítási, hírközlési, postai, kertépítészeti műtárgy, illetőleg geodéziai jel, utcabútor.
h) Közterület: az ingatlan-nyilvántartás helyrajzi számmutatójában közterületként nyilvántartott belterületi földrészlet, továbbá ingatlan-nyilvántartási bejegyzéstől függetlenül a belterületi földrészlet, illetőleg építmény közhasználatra átadott része.
i) Közterület - használat: a közterület eredeti rendeltetésétől eltérő használatával kapcsolatos magatartás, tevékenység, állapot.
j) Plakát: falragasz, hirdetés, felirat, szórólap, vetített kép, zászló, embléma a hordozóanyagtól függetlenül.
k) Reklám: minden olyan vizuális, audiovizuális információ, mely - termék, szolgáltatás, ingatlan, jog és kötelezettség (továbbiakban:áru) használatára, elérhetőségére, értékesítésére vagy más módon történő igénybevételét előmozdítani törekszik, vagy arra felhív, továbbá a vállalkozási, illetve politikai tevékenységet végző személy, szervezet nevét, megjelölését, védjegyét, emblémáját, tevékenységét, a róla alkotott képet népszerűsíti, illetőleg - áru, vagy árujelző megismertetését mozdítja elő.
l) Reklámhordozó: minden olyan vizuális vagy audiovizuális tárgy, eszköz, illetve berendezés, amelynek világító vagy nem világító felületén, vagy amelynek működése közben reklámnak, hirdetésnek minősülő információk jelennek meg. A reklámhordozók pl. a reklám célú üzleti védőtető (előtető), ernyőszerkezet, kirakatszekrény, konzolos, vagy önálló hirdetőberendezés, hirdetőeszköz, fényreklám, cégér-, cég- és címtábla, információs-, irányító tábla, plakát stb.
m) Üzlethelyiségen kívüli árusítás: vendéglátó ipari előkert, az üzlet homlokzatához csatlakozó, közterületen folytatott árusítás és árubemutató tevékenység, a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet szerinti mozgóárusítás, mozgóbolt, valamint a hivatkozott rendelet 5. sz. melléklete szerinti termékkör árusítása.
n) Mozgóbolt: kiskereskedelmi tevékenység folytatására kialakított jármű, illetve járműre szerelt vagy általa vontatott eszköz.
4. A közterület használata
4. § (1) Közterület - használati engedélyt kell beszerezni:
(2) Nem kell közterület – használati engedély:
(3) Nem adható közterület – használati engedély:
(4) A közterület - használó köteles az engedélyező hatóságnál a közterület- használat tényét és kezdő időpontját bejelenteni az (1) bekezdés f) pontja szerinti közterület- használat esetén, ha a területhasználat a 48 órát nem haladja meg, továbbá az (1) bekezdés g) pontja szerinti közterület- használat esetén, ha a területhasználat a 72 órát nem haladja meg.
5. § (1) Jelen rendelet hatálya mindazon reklámhordozókra kiterjed, melyek közterületen, kerülnek elhelyezésre, függetlenül azok tartalmától, anyagától és méretétől.
(2) Reklámhordozóknak a meglévő épített- és természetes környezetbe illőnek kell lennie. Ennek igazolására a kérelemhez színes fotó kell csatolni.
(3) Nem helyezhető el reklámhordozó közterületen, ha
(4) Tilos mindenféle reklámhordozó közterületen történő elhelyezése, ha a reklám a jó ízlést, közszemérmet, mások emberi méltóságához fűződő jogát sérti.
6. § (1) Engedélyes a közterület-használatot kizárólag jogerős közterület használati engedély birtokában, valamint a 9. § (1) bekezdés szerinti fizetési kötelezettség teljesítését követően kezdheti meg.
(2) A közterületet - használatának befejezését követően - eredeti állapotával legalább egyenértékűen kell helyreállítani, az okozott környezetszennyezés egyidejű megszüntetésével.
(3) Közterületen csak a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet 5. sz. mellékletében meghatározott árucikkek árusíthatók.
5. Közterület filmforgatási célú használata
7. § (1) Az Mgtv. szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, Mgtv-ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a jegyző gyakorolja.
(3) Az Mgtv. szerinti hatósági szerződés abban az esetben hagyható jóvá, ha a kérelmező a következő feltételek teljesítését vállalja a hatósági szerződésben:
(4) A közterület filmforgatási célú díjának mértékét e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.
(5) A (4) bekezdésben meghatározott díj megfizetése alól mentesség nem adható.
(6) Kedvezmény kizárólag közérdekű célokat szolgáló filmalkotások forgatása esetén adható. Közérdekű célokat szolgálnak különösen az oktatási, a tudományos és az ismeretterjesztő témájú filmalkotások.
(7) A közterület használati díjkedvezmény mértéke maximum 50% lehet.
(8) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően újra biztosítani kell.
(9) A filmforgatás során a szomszédos lakó ingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.
(10) Ha az Mgtv. szerinti hatósági szerződés megküldésének időpontjában a közterületre vonatkozóan érvényes közterület-használati engedély van, a közterület-használat jóváhagyását meg kell tagadni.
6. A közterület - használati díj
8. § (1) A közterület - használat időtartamára a közterület - használó - tényleges használattól függetlenül - az önkormányzat számlájára közterület - használati díjat (továbbiakban: díj) köteles fizetni,
a) ha a közterületet az engedélyben foglaltaknak megfelelően használja,
b) ha a közterületet az engedélytől eltérően használja,
c) ha a közterületet az engedély nélkül használja.
(2) A közterület (1) bekezdés b) és c) pontjai szerinti használóját - tényleges használat időtartamára ötszörös mértékben számítottan - attól függetlenül terheli a díjfizetési kötelezettség, hogy a közterület - használat utólagosan engedélyezhető-e, vagy sem.
(3) A díj mértékét (Általános Forgalmi Adó feltüntetése nélkül) a rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza.
(4) A díjszámítás szempontjából minden megkezdett hónap (amennyiben a 15 napot eléri, vagy meghaladja), nap, m2, fm egésznek számít. A létesítménnyel elfoglalt közterület területének meghatározásánál az építmény, építményrész, tárgy közterületre eső vízszintes vetületét, míg a cég- és címtábla, plakát, reklám, hirdetmény esetén a felületek területét a közterületre eső vízszintes vetületén felül is számításba kell venni.
9. § (1) A díjat az engedélyes a közterület - használat engedélyben meghatározott megkezdéséig köteles megfizetni azzal, hogy
a) éves használat esetén a tárgyévet illetően a tárgyév első hó 10. napjáig, évközi kezdés esetén az engedély jogerőre emelkedését követő 5 napon belül egyösszegben,
b) havi, vagy napi használat esetén az engedély jogerőre emelkedését követő 5 napon belül egyösszegben köteles megfizetni.
(2) Éves használat esetén kérelemre és indokolt esetben az engedélyező hatóság engedélyezheti a negyedévenkénti díjfizetést, melynek megfizetési időpontja az engedélyező határozat jogerőre emelkedését követő minden tárgyi negyedév első hónapjának 10. napja.
7. A közterület - használati eljárás általános szabályai
10. § (1) Közterület-használatra vonatkozó engedélyt a (2)-(3) bekezdésben meghatározott kivételekkel - közterület - használat megkezdése előtt legalább 15 nappal - e rendelet 3. számú mellékletében meghatározott formanyomtatványon annak kell kérnie, aki a közterületet használni kívánja.
(2) A felelős kivitelezőnek kell kérnie az engedélyt, ha a közterület-használat építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag, törmelék stb. elhelyezése céljából szükséges.
(3) Üzemképtelen, hatósági jelzéssel nem rendelkező jármű tárolására engedélyt a jármű tulajdonosának vagy üzembetartójának kell kérnie.
11. § (1) A közterület - használati engedély iránti kérelemnek (továbbiakban: kérelem) tartalmaznia kell:
(2) A kérelemhez csatolni kell:
8. A közterület - használat engedélyezése
12. § (1) Az engedélyezéssel kapcsolatos ügyekben első fokon a jegyző, másodfokon a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal jár el. A kérelmet a Tiszaburai Polgármesteri Hivatalnál kell előterjeszteni.
(2) A közterület–használattal kapcsolatos eljárásban – az e rendeletbe foglalt kiegészítésekkel – a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény előírásait kell alkalmazni
9. A kérelem elbírálása
13. § (1) A közterület - használati engedély határozott időtartamra, meghatározott feltétel bekövetkezéséig adható.
(2) Az engedélyező hatóság közterület - használati engedélyt időtartama:
(3) Meghosszabbítható az engedély, ha az engedélyes az engedélyezett időtartam lejárata előtt legalább 15 nappal az engedélyező hatóságnál erre vonatkozó kérelmet nyújt be.
(4) El kell utasítani a kérelmet:
10. Az engedély tartalma és közlése
14. § (1) Az engedélynek tartalmaznia kell:
la) ideiglenes kerítés, palánk létesítésének előírását,
lb) az engedélyes tájékoztatását, hogy építési törmeléket, hulladék anyagot stb. közterületen kizárólag arra alkalmas tárolóeszközben tarthat,
(2) Az engedély megadása, megtagadása, megvonása vagy megszüntetése tárgyában hozott határozatot közölni kell:
11. Az engedély megvonása, a közterület - használat megszüntetése
15. § (1) Meg kell vonni az engedélyt, ha
a) a közterületet nem az engedélyes használja,
b) az engedélyes a közterületet nem az engedélyezett célra és módon használja,
c) az engedélyes a díjfizetési kötelezettségét nem, vagy nem megfelelő módon teljesíti és annak az erre irányuló felszólítás kézhezvételétől számított 8 napon belül sem tesz eleget,
d) a 14. § (1) e) pontja szerinti szakhatóság bármelyike a közterület - használathoz adott hozzájárulását, engedélyét visszavonta.
(2) Megvonható az engedély, ha az engedélyes a közterületen folytatott tevékenységével szabálysértést követ el.
(3) Az engedélyező hatóság a közterület - használatot közérdekű célból bármikor, elhelyezési és kártalanítási kötelezettség nélkül szüneteltetheti, vagy megszüntetheti.
(4) Ha az engedélyes a közterület - használatot meg kívánja szüntetni, akkor szándéka írásbeli bejelentésével egyidejűleg köteles az engedély eredeti példányát az engedélyező hatóságnak visszaadni, vagy az eredeti példány elvesztéséről, megsemmisüléséről stb. szóló jognyilatkozatot tenni.
(5) Engedély nélküli, vagy engedélytől eltérő közterület használat esetén - ha a közterület használat 72 órát meghaladta - az engedély nélkül (illetve attól eltérően) elhelyezett tárgyakat az engedélyező hatóság leszereltetheti és elszállíthatja. Az így elszállított tárgyak tárolására, megőrzésére a felelős őrzés szabályai az irányadók.
12. Az engedély nélküli és az engedélytől eltérő közterület - használat jogkövetkezményei
16. § (1) A közterület engedélyhez kötött, de engedélytől eltérő, vagy engedély nélküli használata esetén az engedélyes (használó) az engedélyező hatóság felhívására köteles a közterület - használatot megszüntetni és a használattal érintett terület eredetivel legalább egyenértékű állapotát a saját költségén - kártalanítási igény nélkül - helyreállítani. Ha a használó, ezen kötelezettségének nem tesz eleget, úgy a terhére és veszélyére az engedélyező hatóság gondoskodik a közterület - használat megszüntetéséről és az eredeti állapot helyreállításáról.
(2) A közterület engedély nélküli, vagy engedélytől eltérő használata esetén a közterület-használó kérelmére az engedélyező hatóság - az engedélyezés feltételei fennállása esetén - a használatot utólag engedélyezheti.
(3) Az engedélyező hatóság a közterület használóját az (1) – (2) bekezdésekben foglaltakon túlmenően kötelezi a 9. § (1) bekezdés szerinti díj megfizetésére.
13. Záró rendelkezések
17. § (1) A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.
14. Hatályon kívül helyező rendelkezés
18. § Hatályát veszti Tiszabura Községi Önkormányzat Képviselő-testületének a közterületek használatáról és a helyi közút nem közlekedési célú igénybevételéről szóló 17/2008. (XII.18.) Ök. rendelete.
Tiszabura, 2014. február 3.
Farkas László Dr. Bán Attila
polgármester jegyző
A rendelet kihirdetve: 2014. február 5. napján:
Dr. Bán Attila
jegyző