Szerkesztés...
Tiszabura Községi Önkormányzat Képviselő-testületének
12/2013. (XII.19.) Ök. Rendelete
az önkormányzat által nyújtott pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokról
Tiszabura Községi Önkormányzat Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében, valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdésében (a továbbiakban: Szt.) kapott felhatalmazás alapján, az Szt. 32. § (3) bekezdésében, 37/A. § (3) bekezdésében, 43/B. § (1) bekezdésében, 50. § (3) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következő rendeletet alkotja:
I. fejezet
A rendelet célja
1.§ E rendelet célja, hogy a helyi sajátosságoknak megfelelően meghatározza az önkormányzat által biztosított, a szociálisan rászorult felnőtt korú személyek által igénybe vehető pénzbeli és természetbeni ellátások formáit, azok megállapításának feltételeit, kifizetésének, folyósításának, valamint ellenőrzésének szabályait, a szociális törvényben foglaltakkal összhangban.
A rendelet hatálya
2.§ E rendelet hatálya az Szt. 3.§-ában meghatározott személyekre terjed ki.
Szociális rászorultságtól függő ellátások
3.§ (1) A Képviselő-testület a szociálisan rászorult személyek részére az e rendeletben meghatározott feltételek teljesülése esetén pénzbeli és természetbeni szociális ellátást állapít meg.
4.§ (1) A jogosult részére jövedelme kiegészítésére, pótlására:
(2) A szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások természetbeni szociális ellátás formájában is nyújthatóak.
(3) Természetbeni ellátás különösen az Erzsébet-utalvány, az élelmiszer, a tüzelősegély a tankönyv- és tanszervásárlás támogatása, a tandíj, a közüzemi díjak, illetve a gyermekintézmények térítési díjának kifizetéséhez nyújtott támogatás.
5.§ (1) Természetben nyújtott szociális ellátások:
6.§ (1) A települési önkormányzat, tekintet nélkül hatáskörére és illetékességére, köteles az arra rászorulónak önkormányzati segélyt, étkezést, illetve szállást biztosítani, ha ennek hiánya a rászorulónak az életét, testi épségét veszélyezteti
(2) Az ellátást biztosító követelheti a kifizetett önkormányzati segély megtérítését a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervtől.
III. fejezet
Önkormányzati segély
7.§ (1) A Képviselő-testület a rendeletben meghatározottak szerint nyújt önkormányzati segélyt eseti jelleggel vagy meghatározott időszakra havi rendszerességgel, a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő családok, illetve személyek részére.
(2) Önkormányzati segélyben elsősorban azokat a személyeket indokolt részesíteni, akik önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni vagy alkalmanként jelentkező, nem várt többletkiadások - így különösen betegséghez, halálesethez, elemi kár elhárításához, a válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához, iskoláztatáshoz, a gyermek fogadásának előkészítéséhez, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások - vagy a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorulnak.
(3) Önkormányzati segély igényelhető:
8.§ (1) Önkormányzati segély állapítható meg annak a személynek, aki az 7. §-ban meghatározott rendkívüli élethelyzetbe került vagy létfenntartási gonddal küzd és családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át, egyedül élő vagy egyedülálló esetén 200 %-át nem haladja meg.
(2) Az önkormányzati segély összege – ha e rendelet másként nem rendelkezik – alkalmanként nem lehet kevesebb, mint 3.000 Ft és nem haladhatja meg a 10.000 Ft-ot.
(3) Az igénylő és a vele közös háztartásban élő családtagjai számára az önkormányzati segély az adott naptári évben maximum három alkalommal állapítható meg.
(4) A kérelmező és a vele közös háztartásban élő családtagjai számára az ugyanazon rendkívüli élethelyzetre vagy létfenntartási gondra való hivatkozással 15 napon belül ismételten benyújtott kérelemre vagy hivatalból indult eljárásra önkormányzati segély - kivéve az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás igénylése esetén - nem állapítható meg.
9.§ (1) Rendkívüli gyógyszersegélyre benyújtott önkormányzati segély iránti igény megállapításának a 7.§ bekezdésében meghatározottakon túl további feltétele, hogy az igazolt gyógyszer, gyógyászati segédeszköz kiadás költsége eléri az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25 %-át, és a kérelmező a kérelem benyújtásának időpontjában nem részesül közgyógyellátásban.
(2) Rendkívüli gyógyszersegély iránt benyújtott kérelem kötelező melléklete a gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök eseti vagy havi költségéről szóló igazolás.
(3) Rendkívüli gyógyszersegélyre megállapított önkormányzati segély elsősorban természetben adható.
10.§ (1) A gyermek és fiatal felnőtt rászorultságára tekintettel nyújtott pénzbeli támogatásra igényelt önkormányzati segély (a továbbiakban: támogatás) megállapításához csatolni kell a 17.§ szerinti jövedelemigazolásokat és a segélyezésre okot adó körülmények igazolására szolgáló iratokat.
(2) A támogatás egyszeri összege gyermekenként nem lehet kevesebb 3.000 Ft-nál, a legmagasabb összege a 6.000 Ft-ot nem haladhatja meg.
(3) A támogatást a gyermekre, illetve a fiatal felnőttre kell megállapítani és a törvényes képviselőjének, illetve a fiatal felnőttnek kell folyósítani. Az egy családban élő gyermekek részére nyújtható támogatás az adott naptári évben maximum három alkalommal állapítható meg
11.§ (1) Elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulására igényelt önkormányzati segélyre jogosult az eltemettető, ha az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg
a) családjában az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át,
b) egyedül élő vagy egyedülálló személy esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át.
(2) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra igényelt önkormányzati segély megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell a temetés költségeiről az eltemettető nevére kiállított számla eredeti példányát és a halotti anyakönyvi kivonatot. A temetési számlát a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet 32.§ (2) bekezdésében foglalt adatok feltüntetését követően az eltemettetőnek vissza kell adni.
(3) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként igényelt önkormányzati segély összege nem lehet kevesebb a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének 10%-ánál, de elérheti annak teljes összegét, ha a temetési költségek viselése a kérelmező vagy családja létfenntartását veszélyeztetné.
(4) A helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének összege a Temetkezés Kovács Bt. által évente kiadott tájékoztatója alapján kerül megállapításra.
(5) Az eltemettető az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulására igényelt önkormányzati segély iránti kérelmét az elhalálozás napjától számított 60 napon belül nyújthatja be.
(6) Ha a temetési segély megállapításának idejéig a temetési számlák még nincsenek kifizetve, úgy a segélyt az eltemetést biztosító temetkezési vállalkozás felé kell átutalni.
(7) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként igényelt önkormányzati segélyt a képviselő-testület pénzügyi szolgáltatási tevékenységnek nem minősülő kamatmentes kölcsön formájában nyújtja.
Rendszeres szociális segély
12.§ (1) Rendszeres szociális segélyre jogosult az az aktív korúak ellátására jogosult személy az Szt. 37. § (1) bekezdés a)-c) pontjában foglaltakon túl, aki az ellátásra való jogosultság kezdő napján a szociális törvény alapján egyéb szociális ellátásra nem jogosult és
(2) A rendelet 12.§ (1) bekezdése szerinti rendszeres szociális segélyre való jogosultságot a kérelmező családi körülményeit, egészségi vagy mentális állapotát igazoló iratok benyújtásával szükséges igazolni eredetben, vagy a jegyző által hitelesített másolatai példányban.
13.§ (1) Az Szt. 37/A. § (1)-(2) bekezdésében foglalt együttműködési kötelezettség teljesítésére az Önkormányzat a Szivárvány Gondozási Központ Családsegítő Szolgálatát (továbbiakban Családsegítő Szolgálat) jelöli ki.
(2) A rendszeres szociális segélyre jogosult a segély folyósításának feltételeként nyilatkozatában vállalja a Családsegítő Szolgálattal való együttműködési kötelezettséget.
(3) Az (1) bekezdés szerinti együttműködés keretében az a személy, akinek a rendszeres szociális segélyre való jogosultságát megállapították:
(4) A beilleszkedést segítő program keretében a rendszeres szociális segélyben részesülő személy köteles:
(5) A rendszeres szociális segélyre jogosult együttműködési kötelezettségét megszegi, ha
(6) A beilleszkedést segítő programok – a rendszeres szociális segélyben részesülő személyek szociális és mentális helyzetéhez igazodva – az alábbiak lehetnek:
Köztemetés
14.§ (1) A köztemetés elrendelése esetén az Szt. 48. §-ának szabályai szerint kell eljárni.
(2) A képviselő-testület a köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezett személyt kérelmére különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén a megtérítési kötelezettség alól részben vagy egészben mentesítheti.
(3) Különös méltánylást érdemlő körülménynek tekintendő, ha a köztemetés költségeinek megtérítése az eltemettetésre köteles személy saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti, illetve, ha a hagyatéki hitelezői igény érvényesítésére irányuló eljárás költsége meghaladja a hagyatéki vagyon értékét.
Közgyógyellátás
15.§ (1) A közgyógyellátás a szociálisan rászorult személy részére az egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához kapcsolódó kiadásainak csökkentése érdekében biztosított hozzájárulás.
(2) Méltányosságból közgyógyellátásra jogosult, aki szociálisan rászorult és a rendszeres gyógyító ellátás költsége olyan magas, hogy azt létfenntartása veszélyeztetése nélkül nem képes viselni.
(3) Méltányossági jogcímen jogosult közgyógyellátásra az a személy, akinek esetében a havi rendszeres gyógyító ellátás költsége az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 25%-át meghaladja, feltéve hogy a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő vagy egyedülálló esetén 200%-át.
(4) A méltányossági közgyógyellátásra való jogosultságot a képviselő-testület egy évre állapítja meg.
(5) A méltányossági jogcímen megállapított jogosultság alapján kiállított igazolvány után az önkormányzat térítést fizet. A térítés az igazolvány kiállítását követő egyéves időtartamra szól. A térítés összege a megállapított gyógyszerkeret éves összegének 30%-a, amelyet a jogosultság kezdetétől számított három munkanapon belül az egészségbiztosítási szervnek át kell utalni.
Eljárási rendelkezések
16.§ (1) A rendeletben szabályozott önkormányzati segély megállapítása iránti kérelmeket a Tiszaburai Polgármesteri Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) szociális ügyeket ellátó irodájához (a továbbiakban: Szociális Iroda) lehet szóban, vagy írásban előterjeszteni.
(2) Az önkormányzati segély iránti kérelmet írásban a rendelet 1. mellékletét képező formanyomtatványon lehet előterjeszteni.
(3) Az önkormányzati segély kérelemre és hivatalból – különösen nevelési-oktatási intézmény, gyámhatóság, továbbá más családvédelemmel foglalkozó intézmény, illetve természetes személy vagy a gyermekek érdekeinek védelmét ellátó társadalmi szervezet kezdeményezésére – is megállapítható.
(4) A kérelmet – ha törvény másként nem rendelkezik – az a szociális hatáskört gyakorló szerv bírálja el, amelynek illetékességi területén a kérelmező lakcíme van. A kérelmező lakcíme az a lakóhely vagy tartózkodási hely, ahol életvitelszerűen lakik. A lakcím megállapítása szempontjából a személyiadat-és lakcímnyilvántartás adatai az irányadók.
(5) A benyújtott kérelmek alapján a döntés-előkészítő eljárás lefolytatása az (1) bekezdésben megjelölt szerv feladata.
(6) Az önkormányzati segély iránti kérelemről a kérelem beérkezését, vagy a hivatalbóli eljárás megindítását követő 15 napon belül dönteni kell.
(7) A képviselő-testület az önkormányzati segély felhasználásának ellenőrzése keretében a felhasználást alátámasztó dokumentumok (számla, nyugta, stb.) becsatolására hívhatja fel a jogosultat.
17.§ (1) A kérelmező a kérelmében saját, valamint a vele egy háztartásban lakó személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól köteles nyilatkozni, továbbá a jövedelmi adatokra vonatkozó bizonyítékokat a kérelem benyújtásával egyidejűleg be kell csatolnia.
(2) Az önkormányzati segély megállapítása iránti kérelem tartalmazza:
(3) A jogosultsági feltételek megállapításához e §-ban szabályozottakon túl szükséges egyes speciális igazolások és bizonyítékok köre a konkrét ellátási forma szabályozásánál kerül felsorolásra.
(4) Nincs szükség igazolásra azon adatok tekintetében, amelyek a Hivatal nyilvántartásában fellelhetők, valamint a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 36. §-ának (2)-(3) bekezdésében foglaltak szerint az adat, illetve igazolás beszerezhető.
(5) Amennyiben a jövedelemszámításnál irányadó időszakban az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege változik, akkor időarányosan annak az időszaknak az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével kell számolni, amelynek a nettó jövedelemét a kérelmező igazolja.
18.§ (1) Az önkormányzati segély kifizetéséről a megállapítást követő 15 napon belül a Hivatal Házipénztára gondoskodik.
(2) A létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került személy esetében a segély a döntést követően a házipénztárból azonnal kifizethető, erről a megállapító határozatban külön rendelkezni kell.
19.§ (1) Amennyiben az önkormányzati segély iránti kérelemben előadott életkörülmények vizsgálata kapcsán a kérelem megalapozott elbírálása szükségessé teszi, az igénylőnél környezettanulmányt kell készíteni, amely tartalmazza:
(2) Nem kell környezettanulmányt készíteni az igénylőről, ha életkörülményeit a Hivatal már bármely ügyben – a kérelem benyújtását megelőző egy éven belül –vizsgálta és azokban lényeges változás nem feltételezhető.
20.§ (1) A rendeletben szabályozott rendszeres szociális segély megállapítása iránti kérelmeket a Hivatal Szociális Irodájához lehet szóban, vagy írásban előterjeszteni.
(2) A rendszeres szociális segélyre való jogosultságot a jegyző állapítja meg.
(3) A rendszeres szociális segély megállapításáról, az ellátás folyósításának szüneteltetéséről, megszüntetéséről szóló határozat 1 példányát a Családsegítő Szolgálat részére meg kell küldeni.
(4) A Családsegítő Szolgálat a segélyezettekről nyilvántartást vezet. Az együttműködési kötelezettség megszegéséről a Családsegítő Szolgálat 10 napon belül az Önkormányzatot tájékoztatja.
21.§ (1) A rendeletben szabályozott természetben nyújtott ellátások megállapítása iránti kérelmeket a Hivatal Szociális Irodájához lehet szóban, vagy írásban előterjeszteni.
22. § (1) A képviselő-testület e rendeletben biztosított hatásköreinek gyakorlását átruházza a Szociális és Egészségügyi Bizottságra, kivéve a köztemetéssel és a temetési költségekre tekintettel igényelt önkormányzati segély megállapításával kapcsolatos hatásköröket, amelyeket a polgármesterre ruház át.
23.§ (1) Jelen rendelet végrehajtása során az Szt-ben meghatározott fogalmakat kell alkalmazni.
(2) A jövedelemre és jövedelemszámításra az Szt. rendelkezései az irányadóak.
(3) E rendeletet az Szt.-vel, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. tv.-nyel (Ket.), a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III.27.) Korm. rendelettel, valamint az egyes szociális ellátások folyósításának és elszámolásának szabályiról szóló 62/2006. (III.27.) Korm. rendelettel együtt kell alkalmazni.
24.§ (1) A rendelet 2014. január 1-én lép hatályba.
(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Tiszabura Községi Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális igazgatásról és egyes szociális ellátásokról szóló 3/ 2006. (III. 13.) Ök. Rendelet 4-52. §-ai.
(3) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.
Tiszabura, 2013. december 19.
Farkas László Dr. Bán Attila
polgármester jegyző
A rendelet kihirdetve: 2013. december 23. napján:
Dr. Bán Attila
jegyző